286 video

BÜYÜK YANILGILAR SERİSİ: TİCARİ ENGELLER

Küba ve İran gibi şeytani diktatörlükler ile bir anda ticaret yapmamızın beklenmesi ne kadar tuhaf. Bu despotları ticari ambargolar ile zayıflatmak görevimiz değil mi? Daha yanlış olamazdı!

Gerçekte olan şu ki, koyulan ambargolar sayesinde bu diktatörler kendilerine bir haklılık payı çıkartıyor ve güçleniyorlar. Ayrıca ambargolar halkın alabileceği malları sadece yerli mallarla sınırlandırıyor; bu da yöneticilerin iç ticaret sayesinde daha da güçlenmelerine sebep veriyor. Ambargolar İran’da Devrimci Muhafızlar’a ülkedeki üretimin neredeyse 3’te 1’ini kontrol etme imkanı verdi.

Benzer bir şekilde Küba’da Castro kardeşler neredeyse tüm ekonomiyi kontrol eder hale geldi. Bu gibi ülkelerin özel kesim takımlar yerine askeri kıyafetler giymesinin nedeni, diğer kıyafetlerin onlara garip görünmesinden dolayıdır, fakir olmalarından değil. Hatta ekonomik olarak daha rahat ülkeler demokrasiye ve insan haklarına, olmayan ülkelerden üç kat daha fazla önem veriyorlar. Evet, despotları zayıflatmalı, çökertmeliyiz ve bunu sağlamanın en iyi yolu da onlarla ticaret yapmaktır.

Kaynak: Freetochoose.tv
Konuşmacı: Johan Norberg
Çeviri: Tuana Balta
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Büyük Yanılgılar Serisi: Eşitsizlik
20.07.2016
Sonraki
Game of Thrones ve Liberteryenizm: Bireyler Başkalarının Suçundan Sorumlu Olabilir Mi?
20.07.2016