286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • Civil Disobedience [Article]: Henry David Thoreau argues that we have a duty to discourage others from becoming agents of injustice.

NE OLURSA ÖZGÜRLÜKLERİNİZ İÇİN MÜCADELE EDERSİNİZ?

Amerika’daki her öğrenciden ve gençten kendilerine şu soruyu sormasını isterim: “Ne olursa özgürlüğün için mücadele edecek noktaya varırsın?”. Bu çok önemli bir sorudur. Neden böyle sorduğumu söyleyeyim. Geçenlerde bazı üniversite öğrencileriyle konuşmuştum. Ulaştırma Güvenliği İdaresi hakkında konuşuyor ve bu kurumun işlerimize çok fazla karışıp karışmadığını tartışıyorduk. Pek çok farklı görüş vardı ve bu yüzden onlara şu soruyu sordum: Yapılması veya teklif edilmesi halinde size “Artık yeter” dedirtecek herhangi bir şey var mı? Mesela şunları ne zaman söylersiniz? “Bu bardağı taşıran son damlaydı!” “Kesinlikle hayır!” “Buna karşı direnişe bile geçebilirim”.

Cevapları “hayır”dı. Pek emin değil gibilerdi. Bir öğrenci bana bunu düşünmediklerini söyledi . Önceki nesil, özgürlüğün sınırları hakkında düşünen bir nesildi, fakat şimdilerde bunu pek düşünen yok. Bunun yanında, bu çocukların 1775 ve 1776’da ortalıkta olmadıklarına sevindim. Zira eğer herkes aynı fikirde olsaydı, bir ülkeye bile sahip olamayabilirdik. Özgürlük çok değerli fakat kırılgan bir hediyedir. Çok çabuk elden gidebilir. Bu yüzden bence her insanın şunu ciddi bir şekilde sorgulaması gerekir: “Ne olursa özgürlüğünüz için mücadele edecek noktaya varırsınız?”.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. James Otteson / Yeshiva University
Çeviri: Gizem Sultan Yılmaz
Redaksiyon: Bünyamin Aydın

Önceki
Sanatçılar Telif Olmadan Para Kazanabilir Mi?
10.05.2015
Sonraki
Özgürlük ve Güvenlik
10.05.2015