286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • http://www.bloombergview.com/articles/2014-12-04/law-puts-us-all-in-same-danger-as-eric-garner
  • http://www.washingtonpost.com/news/volokh-conspiracy/wp/2014/12/05/dont-support-laws-you-are-not-willing-to-kill-to-enforce/

POLİS ŞİDDETİNİ NASIL AZALTABİLİRİZ?

Beni neden rahat bırakmıyorsunuz? Daha önce de söyledim. Lütfen beni rahat bırakın.

Eric Garner’ın trajik ölümü uzun zaman önce öğrenmiş olmamız gereken bir noktaya dikkat çekiyor: Uygulandığı zaman sakınca yaratabilecek yasaları desteklememeliyiz. Polis, Eric Garner’ı New York’ta aşırı vergilendirilmiş sigaraları vergisiz sattığı için tutuklamaya çalışırken onu öldürdü. Polis, Garner’ı öldürmeyi amaçlamış olmasa bile, müdahale maalesef bu şekilde sonuçlandı. Bu tür tutuklama vakaları her hafta binlerce kez yaşanıyor ve bu müdahalelerin şiddetle sonuçlanması gibi bir ihtimal her zaman için var. Polis, orantılı müdahalede bulunma konusunda titiz davransa bile, yüz binlerce tutuklama içerisinden -Eric Garner örneğinde olduğu gibi- bir kısmının trajik bir şekilde sonuçlanması kaçınılmazdır.

Bazıları bu konuda yasaların sayısına odaklanmanın bizi asıl problemden uzaklaştırdığını iddia ediyor. Bu insanlara göre asıl problem, polislerin yaptıklarının hesabını vermemesi ve azınlıklara karşı ırkçı davranması. Ancak polislerin ırkçı olduğunu ve hesap vermediğini düşünüyorsanız, onların kötülüklerini ve ırkçılıklarını açığa çıkarabilecek suç tanımlarını azaltmaya çalışmalısınız. Çünkü ne kadar çok insan tutuklanırsa, bu eğilimler o kadar çok ortaya çıkar.

Ayrıca polis ve sivil halk ne kadar çok muhatap olursa, polisin hesap verip vermediğini ve ırkçılık yapıp yapmadığını denetlemek o kadar zorlaşır. Çünkü çok sayıda vakayı gözlemleme imkanı daha azdır.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Ilya Somin / George Mason University
Çeviri: Burak Avcı
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Ölüm Cezası: Adalet Mi Haksızlık Mı?
19.12.2015
Sonraki
Göçmenliğin Ekonomiye Faydaları
19.12.2015