286 video

Serbest Piyasa’ya inananlar açgözlü mü?

SORU:Tüm dünyada gördüğümüz şey: zenginler ile fakirler arasındaki fark ve umutsuz insanların fakir ülkelerden zengin ülkelere kaçışı. Baktığında birkaç insanın birsürü parası ve çok sayıda insanın ise birşeyi yok.  Açgözlülügü ve birkaç kişinin çok güce sahip olduğunu gördüğünde. Hiç bir anlığına bile Kapitalizm hakkında bir şüphen oldu mu? Ve bu sistemin açgözlülüğe dayanması iyi mi kötü mü?
 
İlk önce, senin bildiğin açgözlülüğün olmadığı  bir sistem mi var? Ruslar açgözlü değil mi? Çinliler açgözlü değil mi? Açgözlülük nedir? Tabii…Biz hiç açgözlü değilizdir. Hep başkası açgözlüdür. 

Dünya, insanların kendi isteklerinin peşinde koşmasıyla döner. İnsanlığın en büyük başarıları devlet tarafından yapılmamıştır. Einstein kendi teorilerini bir devlet memurunun emriyle yaratmadı. Henry Ford araba endüstrisindeki devrimi de bir emirle yapmadı. İnsanların, senin bahsettiğin, fakirlik seviyesinden kurtuldukları tek zaman, serbest ticaret ve serbest piyasayı kabul ettiklerinde oldu. Ne zaman bu iki şeyden uzaklaşınca, orada bu bahsettiğin fakirlik çoğalıyor. Tarih bu konuda çok açık. Yoksulluğu yok etmek için şimdiye kadar keşfedilmiş en iyi sistem bu. 
SORU:Ama bu sistem iyiliği ödüllendireceğine, sistemi manipüle edeni ödüllediriyor gibi geliyor. 

İyiliği kim ödüllendiyor? Kömünist komiserler mi ödüllendiriyor? Hitler mi ödüllendiriyor? Özür dilerim ama, ABD Başkanı mı iyiliği ödüllendiriyor? Seçtikleri bakanları, iyi insan oldukları için mi seçiyorlar yoksa seçilmesine yardım etsin diye mi? Politikacıların kişisel çıkarları insanların ekonomik çıkarlarından daha mı değerli? Bence pek çok şeyin değerini bilmiyorsun. 

Bana söyle: bizim için toplumu ayarlıyacak olan melekler nerede?

Bunu senin yapmana bile güvenmiyorum.
Önceki
Harvard Profesörü Miron Anlatıyor: Kapitalizm Hakkında En Büyük 3 Efsane
04.11.2013
Sonraki
Ekonomik Özgürlükler ve Yaşam Kalitesi Arasındaki İlişki
04.11.2013