286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

The Two Ideas that Made America (blog post): Blog post by Prof. Sarah Burns on Radical Whig Theory and Classical Liberal Theory influences in the founding.

The Federalist Papers (source materials): The Federalist Papers were pamphlets written under the pseudonym Publius by Alexander Hamilton, James Madison and John Jay.

The Anti-Federalist Papers (source material): Responses to and contentions with the ratification of the U.S. constitution.

 

Amerika’nın Kuruluşu, Bölüm 6: Bir Ülke Yaratmak

Temmuz 1776’ya gidelim; büyük bir imparatorluğun küçük ama bölük pörçük bir kolonisiyiz. Yakın zamanda bağımsızlığımızı ve vatan hainliğimizi ilan ettik. Büyük bir askeri gücümüz yok, çok cepheli bir savaşa hazır değiliz. Ayrıca filozoflar tarafından öne sürülmüş radikal fikirlere dayanan yeni kurumlar yaratmaya çalışıyoruz.

Yani işimiz oldukça zor. Dünyadaki hiçbir teorinin, Amerikalıları bu eylemlerinin sonuçlarından kurtaramayacağını görmek önemli. Sonuçta İngilizler Bağımsızlık Bildirgesi’ni okuduklarında “Haklı bir davaları var” demediler. Bunu bir savaş ilanı olarak okudular ve kurucular bunu biliyordu.

Bildirgenin sonunda yazar ki: “İlahi gücün de korumasına güvenerek, karşılıklı olarak hayatlarımız, servetimiz ve kutsal onurumuz adına ant içeriz”. Eğer kurucular kazanmasaydı, asılırlardı. Benjamin Franklin’in espri konusu yaptığı gibi, “Ya hep birlikte asılacağız ya da hepimiz kesinlikle ayrı ayrı asılacağız”.

Fakat savaşı kazanmak sorunun sadece ilk bölümü. Şimdi İngiliz boyunduruğundan kurtulduğumuza göre, hızla yeni bir hükümet kurmalıyız; panik var. Bunu nasıl yapacağız? Bazı Locke ilkeleri ile başlıyoruz. Bütün insanların eşit yaratıldığını ve hükümetlerin adaleti yönetilenlerin rızası ile sağladıklarını biliyoruz.

Tamam, bu iyi bir başlangıç noktası, fakat yönetilenlerin rızası ne demek? Locke felsefesine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her birey “Amerika Birleşik Devletleri yasalarına rıza gösteriyorum” demelidir. Lojistik olarak bu konu büyük bir sorundur; ayrıca İngilizler kapınızı çaldığında işler daha da zordur.

İşte bu noktada, kurucuların sistemi kurarken yalnızca Locke liberalizmine dayanmadığını, istikrarlı ve özgür bir hükümet kurmaya çalışırken Whig Teorisi’nin de rol aldığını söyleyebiliriz. Whig anlayışına göre, insanların daha uzun süreli ve daha eski bir gelenekle hükümetlerine bağlı olması gerekir.

Kurucular, kurumları tesis ederken bu iki teoriyi birbirine bağladılar. Bu yolla, radikal demokrasi ile istikrarı tehdit etmeden bireysel özgürlükler korunabilirdi. “Federal hükümetin ne kadar güçlü olması gerekli?”, “Yürütme, yasama ve yargı güçleri nasıl dağıtılmalı?” gibi o günlerin en önemli sorularından bazılarını çözümlemek için bu teorileri kullanıyorlardı.

Bu savaşı nasıl sürdürürsünüz? Bu savaş için nasıl toplu olarak bedel ödersiniz? Kurucuların bağımsızlık ile başlattıkları büyük deney buydu. Bu, onlar için hafife alınacak bir konu değildi; büyük fedakârlık, büyük devlet adamlığı ve halk arasında fikir birliği gerekiyordu. Bu nedenle, bu hareketin önemini hem ABD’de hem de dünya çapında yansıtmak çok önemli.

Zalim bir hükümete teslim olmayacağımıza karar verdik. Özgürlük anlayışımızı aydınlatmak ve yeni bir demokratik anayasal düzenin nasıl kurulabileceğini anlamak için felsefeyi inceledik. Bu göreve atılmadan önce sahip olmanız gereken olağanüstü nitelikleri anlamak çok önemli.

Devrimle ilgili olağanüstü riskleri anlamak, neden bu kadar nadir ve çoğu zaman da başarısız olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Umarım kurucuların bir insanın baskı altında acı çektiğini beyan etmesinin ne kadar muhteşem olduğunu düşünme vakti bulabilirsiniz. Devletten kurtulmak, onların hakkı ve hatta görevi.

Bugün özgür bir toplumda yaşamanın anlamını ve devletten beklentilerimizi düşünmeye devam ederken, bu kaygıların da farkında olmalıyız. Ve eğer bu videoyu Temmuz ayının dördüncü günü civarında izliyorsanız, umarım bu konularda hamburger ve havai fişeklerin tadını çıkarırken düşünürsünüz.

Çok teşekkürler!

Kaynak: LearnLiberty.org

Konuşmacı: Asisstant Prof. Sarah Burns / Claremont Graduate University

Çeviri: Sibel Çetin

Redaksiyon: Oğuz Yılmaz

 

 

Önceki
Ticaret Bizi Nasıl Korur?
09.08.2017
Sonraki
İnsanlığı Yoksulluktan Kurtarmanın En İyi Yolu
09.08.2017