286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

Explaining the Protectionist Instinct (blog post): Professor Don Boudreaux argues that fear of free trade is actually a fear of solving scarcity.

Free Trade Brings Abundance — Protectionism Brings Scarcity (blog post): Frank Hollenbeck explains why free trade is good for America

 

Make Progress, Not Work – Econ Chronicles – Learn Liberty: Professor Bryan Caplan argues that we shouldn’t judge the economy on the number of jobs there are. https://www.youtube.com/watch?v=fEbdgpIQ7n4

 

Serbest Ticaret Kimlere Yarar?

Bugün geldiğimiz nokta şu: Serbest ticaretten daha iyi bir iktisadi sistem bulamazsınız. Savaştan sonra bütün ülkeler korumacı ekonomi hakimdi.

Hiçbir ülkede serbest ticaret yoktu. Eski bir serbest ticaret ülkesi olan İngiltere bile o dönemde 30 yıldan beri korumacı bir ülkeydi. O dönemden bu yana istikrarlı bir şekilde serbest ticarete yöneliyoruz ve bu durum dünyadaki yoksullar açısından çok iyi bir gelişme. Serbest ticaretin fakirlerin durumunu daha kötüleştireceği fikri ise deli saçmalığından başka bir şey değil.

İlginç.

“Maaş demek, maaşınızla alabildiklerinizdir” sözü burada kilit noktadır. İşte bu noktada insanların “Ah, işler kötüye gidiyor” dediğini duyabilirsiniz ama maaşınızla alabildikleriniz giderek artmakta. Yani hayır, işler kötüye gitmiyor.

Başımıza taş yağması gibi bir durum yok. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki imalat alanında kullanılan işgücü miktarı 1977’de zirveye ulaşmıştı. O zamandan beri ise düşmeye başladı. Neden? Çin ya da Meksika yüzünden mi? Pek değil. Bu işgücü kaybının belki sadece %10’una tekabül eder. İşgücü kaybının temel sebebi ya California veya Texas’a taşınan diğer Amerikalılar ya da makineleşmedir. Tıpkı senin de dediğin gibi Amazon’un tuğla ve harçtan yapılma mağazasında hiç insan yoktur.

Doğru.

İşte içinde bulunduğumuz durum bu şekilde. Bu durum iyiye işaret eder, kötüye değil. Ekonominin amacı iş olsun diye iş yapmak değildir. Yapılabilecek işler sonsuzdur. İş olsun diye iş yaratmak isteseydik inşaat işçilerine kürek yerine çay kaşığı kullandırtabilirdik, çünkü bu daha sayede fazla işgücü kullanmış olurduk.

Evet.

Ekonominin amacı daha çok ürün ve hizmet almaktır. Böylece hobilerimize ve eğitime boş zaman ayırabiliriz. Dış ticareti tamamen kestiğimizi düşün. Böyle bir öneri olmadığını biliyorum, yalnızca bunu varsayalım: Diyelim ki ABD’nin çevresine duvarlar ördük. Böyle bir durumda bütün Amerikalılar yoksullaşırdı, her bir Amerikalı.

Konuşmacı: Prof. Deirdre McCloskey

Redaksiyon: Ahmet Altundal

Çeviri: Gizem Sultan Yılmaz

Kaynak: LearnLiberty.org

Önceki
Dış Politikanın Faydaları, Maliyetini Aşar Mı?
14.09.2017
Sonraki
Büyük Yanılgılar Serisi: 21 Yüzyıldaki Milyonerler
14.09.2017