286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

FLÖRT EDECEĞİNİZ VAMPİRİ NASIL SEÇERSİNİZ?

Buffy ve Angel. Sookie ve Bill. Elena ve Stefan. Ve tabii ki Bella ve Edward. Ve Jacob.

Böylesine rekabetçi bir flört piyasasında vampirlerle flörtleşmek isteyen kadınların stratejik düşünmesi gerekecektir. Şansa bakIN ki ben bir ekonomistim ve onlara yardım etmek için buradayım.
Ekonomideki birkaç anahtar yaklaşım rüyalarındaki vampiri kazanmana yardımcı olabilir, belki de kabuslarındaki.

Diyelim ki, yakın zamanda Arnold isminde bir vampirle tanıştın. Gayet iyi görünümlü, hoş fakat bir vampir için bile fazla kasvetli. Eğer şimdi onunla flörtleşmeye başlarsan, kendini piyasadan çok erken çekmiş olacaksın. Bir süre daha sabredersen belki kendi Edward’ını bulacaksın. Ancak Arnold’ı geri çevirip bakınmaya devam edersen, daha iyisini bulamadığından dolayı boşta kalabilirsin. Belki de “şansım varken Arnold’u kapmalıydım!” diyeceksin. Bir kız bu durumda acaba ne yapmalı?

Ekonomik teoriye göre en iyi eşleşme stratejisi, duygusal tatmin için ön koşul seviyesini bulmaktır. Başka bir deyişle, flört edebileceğin en düşük nitelikli vampir nasıl olmalı? Bunu Tinder’da beğenmediğinizi geçmek gibi düşünün.

Beğeni eşiğin ne derece yüksek ya da düşük olmalı? Bu noktada dikkate alman gereken birkaç anahtar faktör var.

Birincisi, yalnız olmaktan ne kadar memnunsun? Yalnız olmaktan pek şikayetçi değilsen, daha iyi niteliklere sahip bir vampir bulmak için daha uzun süre dayanabilirsin; bu durumda ön koşul seviyen yükselir.

İkinci olarak, bir eş avlamaya devam etmek için ne kadar zaman, para ve enerjin var? Çevrende pek çok vampir var mı yoksa sadece birkaç tane mi var? Vampir barlarında mı buluşuyorlar, yoksa mezarlık, kanalizasyon, zindan ve hatta en kötüsü okul gibi salaş mekanlarda mı takılıyorlar? Araştırmak daha zor geliyor ise ön koşul seviyeni düşürmen gerekir.

Üçüncüsü ve en önemlisi: Tercihlerin ne kadar sıra dışı? Senin tercihlerini diğer kızlar “düşük kaliteli gece yaratıkları” olarak görüyor olabilirler fakat sana göre onlar “yüksek kaliteli” olabilirler. Belki içten içe kadim ölü dillerin aksanıyla konuşanları çekici buluyorsun. Ya da belki -çoğu kızın uzak durduğu- İç Savaş dönemindeki kırlaşmış saç görünümünü seviyorsun. Bu arada, bazı vampirler de senin hoş tatlı A+ kanını ya da senin fantastik giyim tarzını ilgini çekici buluyor olabilir. Eğer alışılmadık özellikleri seviyorsan, henüz yakalayamadığın ölümsüz sevgiliyi bulma ihtimalin yükselir. Bu ön koşul seviyenin yükseldiği anlamına gelir.

Bu cadılar bayramında “onu” aramak yerine, şuna odaklan: Duygusal tatmin ön koşul seviyesini karşılayan veya aşan kişilere odaklan.

Bu yüzden, çık ve hakkını ara! İyi avlanmalar, bayanlar.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Dr. Glen Whitman / California State University
Çeviri: Gizem Sultan Yılmaz
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Star Wars: Özgürlüğümüzü Korkularımız Uğruna Feda Etmeli Miyiz?
22.03.2016
Sonraki
İstediğiniz Eğitimi Seçebilmek Mümkün Mü?
22.03.2016