286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • Changing Education Paradigms (video): Sir Ken Robinson argues that our current education paradigm is based on antiquated standards and expectations and that a new paradigm is in order to fit a modern context
  • How Schools Stifle Creativity (video): In this TED Talk, Sir Ken Robinson makes an entertaining and profoundly moving case for creating an education system that nurtures (rather than undermines) creativity.
  • Bring on the Learning Revolution (video): Sir Ken Robinson makes the case for a radical shift from standardized schools to personalized learning — creating conditions where kids’ natural talents can flourish.

İSTEDİĞİNİZ EĞİTİMİ SEÇEBİLMEK MÜMKÜN MÜ?

İstediğiniz okulu tercih edebilmek güzel bir şeydir ve mevcut eğitim sistemini geliştirir. Ancak eğitimde asıl ihtiyacımız olan şey, istediğiniz okuldan ziyade eğitimi seçebilmektir.

Fark etmiyor olabilirsiniz, ancak şu an eğitimde bir devrim yaşanıyor. ABD ve dünya genelindeki eğitim uygulamalarında bir devrime, radikal bir dönüşüme şahit oluyoruz. Eğitim dendiğinde çoğu insanın aklına okullar geliyordu. Şu anda ise eğitimde geleneksel yöntemlerden uzaklaşıldığına tanık oluyoruz.

Dünyanın birçok yoksul bölgesinde okul çağına gelmiş çocukların büyük kısmı, geleneksel okullardan daha esnek olan ve bu okul anlayışına uymak zorunda kalmayan özel kurumlara yöneliyor. Örneğin Brezilya’da okul çağına gelmiş çocukların yaklaşık %70’i bu tarz kurumlarda eğitim görüyor. ABD’de “evde eğitim hareketi”, ailelerin işbirliği, öğrenim merkezleri ve her çeşit bağımsız eğitim sağlayıcısının katkısıyla büyük bir sosyal harekete dönüştü. tamamen ev odaklı olmasa da çok daha esnek bir eğitim türü mevcut.

Peki bütün bu değişim nereden geliyor? İki temel sebebi var. Birincisi, tabii ki teknoloji. İnternetin gelişmesi, hem eğitim alanında her tür yeniliği hem de eğitimin sağlanmasını geçmişe oranla daha mümkün kıldı. Diğeri ve belki de en önemlisi, şu anda yaşadığımız sosyal dönüşüm. Ebeveynler ve öğrenciler, hükümetler, büyük şirketler ya da siyasal hareketlerden ziyade kendi kontrollerinde olan, kendi hedeflerini ve arzularını yansıtan bir eğitim sağlamak için gönüllü şekilde birlikte çalışıyorlar. Peki bütün bu değişim nereye gidiyor?

Heyecan verici olan şey ise eğitimin veriliş biçiminde görülen radikal dönüşümdür. Geçmiş 200 yıldan farklı olarak, insanların farklı şekilde eğitileceği , her şeyden önemlisi, insanların kendi eğitimlerini yönlendireceği ve yöneteceği bir dünyaya doğru yol alıyoruz.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Stephen Davies / Institue of Economic Affairs
Çeviri: Barış Ertürk
Redaksiyon: Bünyamin Aydın

Önceki
Flört Edeceğiniz Vampiri Nasıl Seçersiniz?
22.03.2016
Sonraki
Kübalı Taksi Şoförleri Neden Doktorlardan Fazla Kazanıyor?
22.03.2016