• Ana Sayfa
  • »
  • Videolar
  • »
  • Star Wars: Özgürlüğümüzü Korkularımız Uğruna Feda Etmeli Miyiz?
286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

STAR WARS: ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KORKULARIMIZ UĞRUNA FEDA ETMELİ MİYİZ?

Tiranlar hiçbir zaman gücü tek başlarına ele geçirmezler. Bizler onu isteyerek teslim ederiz. Ve sonra da çaresizce o gücün bize karşı kullanılışını izleriz. Peki neden? Çünkü korkarız. Korku ve güvenlik isteği muhakeme yeteneğimizi zayıflatır. Liderleri güvenlik ihtiyacımız için muazzam bir güçle donattığımız zaman, gücün bir elde toplanmasının bizi daha savunmasız ve daha az özgür kıldığını unuturuz. Yıldız Savaşları’nda galaktik senato, Şansölye Palpatine’e düşmanca bir güce karşı koymak için geniş yetkiler vermişti.

Bu bir kriz. Senato şansölyeye olağanüstü hal yetkileri vermek için oylama yapmalı. O zaman bir ordu kurulmasını onaylayabilir.

Bu korku ve güç döngüsü sadece çok çok uzak bir galakside yaşanan bir şey değil. Tarihte defalarca gerçekleşti. Tekrar yaşanabilir. Bir şiddet olayından sonra yeni göreve atanmış Alman şansölyesini hatırlarsınız. İşte o, parlamentodan olağanüstü hal yetkileri alabilmek için insanların korkularını sömürdü. Sonra da sosyal özgürlükleri ve demokratik süreci toptan ortadan kaldırdı. İlginçtir ki olağanüstü hal yetkileri olağanüstü hallerden uzun sürer. Benzer bir şekilde, Fransa, devrimden sonra toplumsal ayaklanma halindeyken genç bir asker olan Napoléon, yeni kurulmuş cumhuriyeti oligarşiye geri dönüşten koruyacağına söz verir ve gücünü seçimle meşru kılar. Ve yine Roma’da, Jül Sezar’ın varisi Octavian, senato tarafından özel yetkilerle donatılmıştır, ki bundan sonra hiçbir zaman gücü bırakmamıştır. Eğer kendilerine “geçici” olarak büyük güç verilirse özgürlük karşılığında kurtuluş sunan birileri her daim çıkmıştır.

Bana verdiğiniz gücü, bu kriz atlatıldıktan sonra bırakacağım.

Yıldız Savaşları’nda olduğu gibi güç nadiren bırakılır. Roma’da Octavian, güç için halkın desteğini alır ve adını Caesar Augustus yapar. Cumhuriyet ve insanların söz hakkı biter. Bir imparatorluk doğar. İlk konsolos olmakla tatmin olmayan Napoléon, taç giydirilerek imparator olur. Fransa’nın sloganı “özgürlük, eşitlik, kardeşlik”ten “dayatma, güvenlik, istikrar”a dönüşür. Yıldız Savaşları güç, güvenlik ve özgürlük için uyarı niteliğindedir. Bir lider güç elde etmek için korkularınızı sömürdüğünde, direnişin bir parçası mı olacaksınız, yoksa bu döngünün devam etmesine göz mü yumacaksınız?

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Amy H. Sturgis / Lenoir-Rhyne University
Çeviri: Oğuz Yılmaz
Redaksiyon: Bünyamin Aydın

Önceki
İfade Hürriyeti Azınlıkların En Güçlü Silahı
21.02.2016
Sonraki
Flört Edeceğiniz Vampiri Nasıl Seçersiniz?
21.02.2016