286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

    1. The Truth Behind the Affordable Care Act – Learn Liberty (video): Professor Antony Davies explains some of the fundamental flaws of the Affordable Care Act https://www.youtube.com/watch?v=zglnPPxSM8g
    2. Healthcare Premiums: The Death Spiral of Rising Prices- Learn Liberty (video): Brian Blase explains exactly why healthcare premiums are rising. https://www.youtube.com/watch?v=cKjNmw_Nbdk
    3. Is the Affordable Care Act Unconstitutional? (video): Professor Elizabeth Price Foley argues that the Affordable Care Act is unconstitutional as it mandates that American citizens buy a service. https://www.youtube.com/watch?v=2-WISvX-SKI

Obamacare: Hedefler vs. Sonuçları

Bob Ewing: Sen bir sağlık hizmetleri uzmanısın. Ben değilim ama haberleri takip ediyorum ve fark ettim ki son zamanlarda Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası ve sağlık hizmetleri enine boyuna konuşuluyor. Biliyorsundur, daha yeni başkanlık seçimimiz oldu. Seçimi kazanan Trump, birkaç hafta içinde görevinin başına geçecek, kendisi, açık oturumlarda ve seçim kampanyası boyunca Obamacare olarak da bilinen Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası’nı feshetmekten ve yerine başka bir şey getirmekten bahsetti. Dediğine göre sağlık sekreteri olarak Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası’nı eleştiren tıp doktoru Tom Price’ı atayacak. Tüm bunların anlamı ne?

Brian Blase: Bir aydan biraz uzun bir süre önce, çok az insan bu durumda olacağımızı düşünüyordu. Bence anlamı şu ki, Ekonomik Sağlık Bakım Yasası’nı önemli değişiklikler bekliyor. Daha dün senato başkanı Mitch McConnell, Obamacare’ın feshedilmesinin gelecek sene Kongre’nin bir numaralı önceliği olacağını söyledi. Yasayı feshettikten sonra yerine ne getireceklerini iyi düşünmeleri gerekiyor. Bu, büyük bir sorun olacak ve bu yüzden bugünkü konuşmamız gerçekten önemli.

Bob Ewing: Çoğu zaman Capitol Tepesinde birçok şey konuşulur, fakat sence bu gerçekten gerçekleşecek mi?

Brian Blase: Bu, Trump’ın vaat ettiği başlıca kampanya sözlerinden biriydi ve özellikle Cumhuriyetçiler Mart 2010’da yasa yürürlüğe girdiğinden beri feshetmek ve yerine başka bir şey getirmekten bahsediyorlardı. Yani bana öyle geliyor ki eğer kampanya sözlerine saygı gösteriyorlarsa, evet, Obamacare’ın büyük bölümlerinin feshedildiğini ve yerlerine başka şeylerin getirildiğini göreceğiz.

Bob Ewing: Mart 2010’da yasanın yürürlüğe girdiğini söyledin. Ülkedeki durum neydi ki bunu bu kadar önemli yaptı? O zamanlar Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası için neden bu kadar çok talep vardı?

Brian Blase: Yasanın üç ana amacı vardı. Birincisi, kapsamını genişletmekti. Yasadan önce yaklaşık 50 milyon kişinin sağlık sigortası yoktu ve 30 milyon kişinin yasa sayesinde sigorta kapsamına girmesi bekleniyordu. İkincisi, önceden var olan (pre-existing) koşulları ele almak. Pahalı olan bu sağlık koşulları, çoğu insanın sağlık sigortası satın almasını zorlaştırıyordu. Üçüncüsü, masrafları ele almaktı. Başkan, sigorta primlerini yaklaşık 2500 $’a kadar azaltmak hakkında çok konuşuyordu, çünkü primler aile bütçelerini tüketiyordu.

Bob Ewing: Tamam. O halde yasanın yürürlüğe girmesinin üç ana nedeni: (1) kapsamı genişletmek ki böylece sigortası olmayan insanlar sigortaya kavuşabileceklerdi, (2) halihazırda bir hastalığı mevcut insanlara, yani sigorta kapsamı elde etmekte sorun yaşayabilecek insanlara yardım etmek ve (3) sağlık sigortasını bütçeye uygun hale getirmek. Bu nedenle adı Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası’ydı.

Brian Blase: Doğru, bunlar hedeflerdi.

Bob Ewing: Tamam, kapsamı genişletme konusunda neler yaşandı?

Brian Blase: Tahminlerimize göre şu anda Obamacare sayesinde 20 milyon insan sigortalı. Bu beklediğimizden az ve çoğu insan sigorta kapsamını Medicaid(yoksullar için sağlık yardımı) sayesinde edindi. Aslında tüm eyaletler Medicaid açmalıydı. Fakat 2012’de Yargıtay (Supreme Court) tarafından verilen karar, eyaletler için bu durumu isteğe bağlı yaptı. Şimdiye kadar 31 eyalet Medicaid açtı ve toplam kapsamın yaklaşık 2/3’ü bu uygulama sayesinde edinildi.

Geriye 1/3’lük bir oranın kalması, büyük ölçüde teşvikler sayesinde insanların ‘Bireysel Sağlık Sigortası’na (Indivdual Market) yönelmesindendi. Bu teşvikler, insanlara sübvansiyonlarla Bireysel Sağlık Sigortası’ndan faydalanma fırsatı veriyordu. Bireysel Sağlık Sigortası, işte yeni bir terim daha… Çoğu insan sigortasını işyeri aracılığıyla alıyor. Bireysel sağlık sigortası hizmeti, işyeri aracılığıyla sigorta yaptırmayanlar için mevcut.

Bob Ewing: Tamam. Peki pre-existing koşullarında olan insanlar?

Brian Blase: Yasa pre-existing koşullarını; bir adayın sağlık durumu ne olursa olsun kabul edilmesini ve ödeyecekleri primlerin hasta olup olmamalarına göre değişmemesini şart koşarak düzeltmeye çalıştı. Yani ikimiz aynı yaştaysak, sen tamamen sağlıklı olsan ve ben çok para gerektiren bir sağlık durumunda olsam bile sigortacı ikimizden de aynı primi almalı. Bunun nasıl işlediği konusunda biraz konuşabiliriz.

Bob Ewing: Tamam. Peki, Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası halk için maliyeti düşürmek adına neler yaptı?

Brian Blase: Maliyetin ne olduğunu anlamalısın. Sağlık hizmetleri maliyeti, çoğu insanın ödemesi gereken primlerdir. İşin nedeniyle sigorta yaptırıldığında feragat etmen gereken ücrettir. Bu, temelde işverenin senin kazancından aldığı ücrettir. Ve devletin Medicare, Medicaid ve şimdi de Ekonomik Sağlık Bakımı Yasası harcamalarını finanse etmesi için yükseltilmesi gereken vergilerdir. Yani toplam maliyetler arttı çünkü toplam bakım harcamaları da kanun nedeniyle arttı. Bu maliyetlerin dağıtıldığı farklı yerler var, ama genel olarak, Obamacare sebebiyle sağlık için normalde harcadığımızdan daha çok harcıyoruz.

Kaynak:LearnLiberty.org
Redaksiyon: Seçkin Sosyal
Konuşmacı: Brian Blase
Çeviri: Liliya Bondar

Önceki
Brexit: Popüler Bir Direniş
22.08.2017
Sonraki
Buhranlar ve Yolsuzluklar Nasıl Değişime Yol Açar?
22.08.2017