• Ana Sayfa
  • »
  • Videolar
  • »
  • Borçlarını Ödeyemezlerse Yunan Halkı “Kötü Adam” mı Olur?
286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

BORÇLARINI ÖDEYEMEZLERSE YUNAN HALKI “KÖTÜ ADAM” MI OLUR?

Borçlarını ödeyememek, Yunan halkını kötü adam mı yapar? Bence hayır. İflas bayrağını çekmek, çok korkunç bir suç değildir. Bazen tutamayacağınız sözler verdiğiniz olur. İnsanlar borcunu ödeyemediğinde birçok hukuk sistemi bu sorunu çözebilir. Ülkeler borcunu ödeyemediğinde ise genelde bunun çözümü yoktur. Yunanistan acı gerçeği söylemeliydi. İnsanlara açıkça “Size borcumuzu ödemeyeceğiz” ya da “Borcumuzun yarısını ödeyeceğiz” demeliydiler.

Bunun karşılığında şu sözleri vermeliydiler: “Küresel yatırımcıların gözbebeği haline geleceğiz. Arz yönlü reformlar uygulayacağız. Yolsuzlukla mücadele edeceğiz. Açık, adaletli ve basit bir vergi sistemimiz olacak. Uluslararası yatırımcıları çekecek şeyler yapacağız.

Geçmişte onlara verdiğimiz sözleri tutamadığımız gerçeğinden nefret edecekler. Ama gelecekte de buraya yatırım yapmaktan kendilerini alamayacaklar.” Yunan halkı bu sözü vermedi. Bunun yerine sadece dediler ki: “Borçlarımızın tamamını ya da en azından yarısını affetmenizi istiyoruz.”

Ve bundan sonra da eski sistemimiz ile devam etmek istiyoruz. Birazcık yolsuzluk, birazcık adam kayırma ve bir sürü güçlü sendika…” Bütün bunlar küresel yatırımcıları korkutur. Yunanistan dünyaya şu sözü vermek zorunda: “Suçluyuz fakat bundan sonra bir aziz gibi davranacağız.”

Ve bunu yapmamızın yolu, hakiki bir reformun dayanacağı ilkeleri uygulamaktır. Küresel yatırımcının hoşuna gidecek hakiki ilkeler. Düşük vergiler, şeffaflık, düşük yolsuzluk.” Arz yönlü reformlar yapmak hususunda gerçekten uzlaştıkları sürece, Yunanistan kredi borçlarının yarısından veya daha fazlasından kurtulabilir.

Yatırımcıların paralarını ve uzmanlarını göndermek isteyeceği bir yer haline gelin. Onları kaçıracak bir yer değil.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Garett Jones / George Mason University
Çeviri: Başak Öner
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Asgari Ücreti Artırmak İyi Bir Fikir Mi?
31.03.2016
Sonraki
Sağlığa Zararlı Bir İttifak: Tütün Şirketleri ve Sigara Karşıtları
31.03.2016