286 video

Konu hakkında ileri okumalar yapmak için aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz;

    • Incentives Matter [Article]: Russell Roberts, through the example of prisoner transportation, shows how a change in incentives reduced prisoner mortality rates from 12 percent to far less than 1 percent.
    • Incentives for Immoral Behavior (Video): Milton Friedman explains how government regulation often incentivizes, and therefore brings about, immoral behavior.
    • Always Think of Incentives [Article]: Stephen Davies argues that in order to understand human behavior, one must understand incentives.
    • Property Rights [Article]: Karol Boudreaux explains the vital role property rights play in promoting growth, alleviating poverty and conserving scarce resources (found on pp. 47-55).
  • Welfare (Video): Thomas Sowell explains how government welfare programs incentivize undesirable outcomes.

Teşvik Etmek Önemlidir

Teşvik. Ekonomideki en esaslı kavram budur. İnsan davranışlarını kestirebilmek için, ne tür teşviklerin bireylerin hayatlarına nasıl etki ettiklerini incelememiz gerekir.

Örnek olarak, benzin fiyatları yükseldiği zaman, insanlar daha az benzin alırlar. Büyük ihtimalle benzin almaktan vazgeçmezler, fakat daha az kullanmak için çözümler üretirler. Hatta işlerini ayarlayarak, daha az iş gezisi yapabilirler. Fiyatlar mükemmel bir teşvik aracıdır. Devletler çeşitli konularda politikalarını belirlerken insanların tepkilerine önem verirler fakat çoğu zaman insanların tüm dürtülerini göz önünde bulundurmada başarısız olurlar.

Örneğin, insanların daha az yakıt kullanması konusunda büyük bir istek ve arzu var. Devlet bu konudaki politikalarını CAFE (Corporate Average Fuel Economy) doğrultusunda düzenliyor. Bu politikalar, devletin, araba üreticilerini yakıt tasarruflu arabalar üretmeleri için koyduğu şartları içeriyor. Buradaki mantık, eğer araba üreticisi daha çok yakıt tasarruflu araba üretirse, tüketici daha çok yakıt tasarruflu araba alacak ve daha az benzin kullanacak. Kulağa mükemmel geliyor fakat bunun ekonomiye yararı nedir?

Mesela bu tür bir politika, benim isteklerime nasıl etki eder? Yakıt tasarruflu bir araba satın alırım. Yani, şimdi ailemi ziyaret etmek için 75 litre yakıt harcayacakken 60 litre benzin harcamış olurum. Bu durum ailemi ziyaret etmenin maliyetini düşürür yani bu nedenle ailemi daha sıklıkla ziyaret edebilirim. Şartlar, yolculuk yapmanın maliyetini düşürürken, insanları daha çok kilometre yapmaya teşvik etmektedir. İyi bir iktisatçı, yalnızca yakıt tasarruflu arabalar ile gelen tek bir değişimi dikkate almaz. İyi bir iktisatçı aynı zamanda diğer değişimleri de, yani, insanların düşük maliyetli yolculuklar sayesinde, daha fazla yolculuklar yapacağını, gaz emisyonu veya kirliliğin artacağı gibi konuları da göz önünde bulundurur. Doğru teşvik modelini yaratmak ve aynı zamanda istenmeyen sonuçlardan kaçınmak zor bir iştir.

Teşviklendirme, iyi bir kavramdır. Zor olan şey ise, bu tarz politikaların insanların istek ve davranışları üzerindeki farklı etkilerini tümden hesaba katabilmektedir.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Dr. Angela Dills / Providence College
Çeviri: Burak Özcan
Redaksiyon: Soner Bastiat

Önceki
Hamsterlar İçin İfade Hürriyeti
30.01.2015
Sonraki
Zarar İlkesi
30.01.2015