286 video

OKUL SEÇİMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Okul seçeneklerini çoğaltmak, ABD’de eğitim kalitesini artırmak için önerilen reformlardan biridir. ABD’de şu anki mevcut alternatifler; özel okullar, sözleşmeli okullar ve uzmanlaşmaya yönelik parasız okullardır. Devlet, bölgenizde bulunan devlet okullarına sizi yerleştirmek için bir kura çekimi gerçekleştirebilir veya okul masraflarınıza yardımcı olmak amacıyla krediler ya da kuponlar sağlayabilir.

İnsanların birçoğu okul seçenekleri çoğalınca neyle karşılaşacakları konusunda endişeli. O zaman konuyla ilgili bilmeniz gereken dört şeyden bahsedelim.

Birincisi, okul seçimi, eğitim maliyetinin tamamını ailelerin üstlenmesini gerektirmez. Devlet şu anda okulları hem kurmakta, hem de finanse etmekte. Ama biz bu iki faaliyeti ayırabiliriz: Devlet, okulları kurmadan sadece finanse edebilir. Örneğin, özel kuruluşlar tarafından işletilen sözleşmeli okulları finanse edebilir ya da özel okulların ücretinin ödenmesine yardım amaçlı kuponlar sağlayabilir.

İkincisi, farklı okul seçeneklerinin varlığı, maliyetleri düşürür. İnsanların birçoğu, okul alternatifleri çeşitlenince, eğitimin daha pahalı hale geleceğini düşünüyor. Ancak ABD ve uluslararası alandaki örnekler, okul alternatiflerinin daha çeşitli olduğu yerlerde, öğrenci başına daha az para harcandığını göstermektedir. Okul konusunda daha fazla alternatifin sağlanması, eğitimin maliyetini düşürmektedir.

Üçüncü olarak, okul çeşitliliği kaliteyi yükseltir. İnsanların birçoğu, okul seçeneği fazla olunca, ebeveynlerin çocuklarının eğitimi konusunda iyi bir seçimde bulunamayacağından şüphelenir. Ancak ABD ve uluslararası alandaki örnekler şunu gösterir: Okulların daha çeşitli olduğu bölgelerde, diğer bölgelere nazaran daha kaliteli veya diğerlerine eşdeğer düzeyde eğitim verilmektedir . Ailelerin istediği okulu seçebilmekten daha memnun oldukları ve çocuklarının güvenliği hakkında daha az endişe duydukları görülmektedir. Faaliyet göstermeye devam edebilmek için ailelerin onayına ihtiyaç duyan okulların, anne ve babaların istediği eğitim ortamını sağlaması daha muhtemeldir.

Dördüncüsü, düşük gelirli ve azınlık öğrencilerinin okul seçimi programlarından yararlanma olasılığı daha yüksektir. Birçok sözleşmeli ve özel okul, -özellikle Katolik okulları-, düşük gelirlilere ve azınlık öğrencilerine hizmet etmektedir ve bu öğrencilerin okul seçimi programlarından yararlanma olasılığı daha yüksektir, çünkü muhtemelen bu öğrencilerin karşısına çıkacak devlet okulu seçenekleri daha kalitesiz olacaktır. Florida Özel Eğitim Kuponu programı, çeşitliliğin yararlarına dair iyi bir örnektir. Bu program, en dezavantajlı durumdaki öğrenciler için kaliteyi yükseltirken, maliyetleri düşürmektedir.

ABD’deki eğitim sistemi çocuklarımızı başarısız kılıyor. Yıllarca sorunu çözmek için para saçtık ama ya tümden başarısız olduk ya da yeterli sonuç elde edemedik. Çocuklar ve aileler için farklı okul alternatifleri tanındığında, maliyetler düşecek ve -en yüksek kalitede olmasa dahi- iyi bir eğitim alma imkanı elde edilecektir.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Angela Dills / Providence College
Çeviri: Hilal Elif
Redaksiyon: Bünyamin Aydın

Önceki
Sosyal Sigorta ve Bireysel Emeklilik
07.07.2015
Sonraki
Avusturya Teorisinde Faiz Oranları
07.07.2015