• Ana Sayfa
  • »
  • Videolar
  • »
  • Uzmanlaşma ve Ticaret: Çünkü Her Konuda Başarılı Olamayız
286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • I, Pencil [article]: A short story about the life of a pencil and how its creation came about only through the miracle of specialization
  • Desert Island Game (game, beginner): Can you learn something about trade and cooperation by being marooned on a desert island?
  • Trade Ruler (game, advanced): As the Supreme Ruler of an island, you want the country to prosper. By engaging in international trade, you can achieve this goal.
  • Specialization and Wealth [article]: Dwight Lee at the Freeman explains the relationship between specialization, exchange, and productivity

UZMANLAŞMA VE TİCARET: ÇÜNKÜ HER KONUDA BAŞARILI OLAMAYIZ

Herkes gelsin! Şimdi beni izleyin; aynı anda çimleri biçip, çit çekip, musluğu monte edeceğim. Peki bunu nasıl mı yapacağım? Uzmanlaşma ve ticaret sayesinde.

Diğer videolarda ticaretin nasıl kazandırdığını tartışmıştık. Şimdi en iyi olduğum konuda uzmanlaşabilirim. Yani ders vermek, yazmak, konuşmak ve Learn Liberty videoları yapmak.

Bu işlerin her birinden para kazanabiliyorum ve böylece benden daha iyi çim biçen, çit çeken ve musluk montajı yapan kişilere para ödüyorum. Ve herkes kârlı çıkıyor.

Eminim birileri bu videonun altına bu saydığım işlerde de kötü olduğumu yazacaklardır. Belki haklı olabilirler. Fakat çim biçme, çit çekme ve musluk montajı işlerinde çok daha kötüyüm. Bana inanmıyor musunuz?

Evinize çivi çakmak için bana iş teklifinde bulunun. Hatta para ödemeden çalışmama izin verebilirsiniz. Fakat sonuçtan memnun kalacağınız konusunda emin değilim.

Bir kişi diğerlerinden her konuda daha başarılı olsa dahi, iş bölümü yine olacaktır. Bu harika bir şey.

Basit bir örnek ile gözümüzde canlandıralım. Komşum Wes’i düşünün. Wes çim biçme işinde harika. 30 dakika içinde çimleri biçebiliyor ya da 75 dakikalık ekonomi dersine bir saatte hazırlanabiliyor. Diğer yandan benim çimleri biçmem 2 saat alıyor ve ekonomi dersine hazırlanmam ise bir buçuk saatimi. Eğer uzmanlaşmazsak, karşı komşum Wes, çimleri biçmek ve ekonomi dersine hazırlanmak için 1,5 saatini ayıracaktır. Bense çimleri biçmek ve derse hazırlanmak için 3,5 saatimi harcayacağım.

Peki, biz bu işlerde uzmanlaşırsak ne olur?

Eğer Wes, çimleri biçer ve ben de derslere hazırlanırsam, o bir saatini biçmeye ayıracak ve ben de 3 saatimi ekonomi dersine harcayacağım. Her ikimiz de 30 dakika kazanacağız. Kalan ekstra zamanda daha çok istediğimiz şeylere vakit ayırabileceğiz.

Bu gerçek bir hikayedir. Biz boş zamanlarımızda birlikte öğle yemeyi yemeye başladık. Felsefede master derecesine sahip Wes, boş vakitlerinde benim derslerime katılarak, görüş ve önerileriyle katkıda bulundu.

İşte bu, ekonominin altındaki basit ama derin mantığa dair basit bir örnektir: Ticaret zenginlik yaratır. Ticaret sayesinde çimleri biçebilirim, çit çekebilirim ve musluğu monte edebilirim, hem de kendimi hırpalamadan. Hiç de fena görünmüyor.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Art Carden / Samford University
Çeviri: Belgin Büyükbuğa
Redaksiyon: Bünyamin Aydın

Önceki
Varoluşçu Ekonomi Okulu
16.02.2016
Sonraki
İfade Hürriyeti Azınlıkların En Güçlü Silahı
16.02.2016