286 video

Ekonomi Profesörü Sean Mulholland, sosyal yardım alan yoksul ailelerin maruz kaldıkları önemli bir açmaza dikkat çekiyor. Konuyla ilgili daha detaylı okuma yapmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler.
1) Welfare’s Failure and the Solution (white paper) Gary D. Alexander of the American Enterprise Institute goes over the hard data of poverty traps, the lack of transparency, and the chaotic structure of our welfare system.

2) Kids May Stay On Disability If Their Parents Rely On The Check (podcast) Planet Money takes a look at how families are affected by disability benefits

3) Welfare Debate (debate) Thomas Sowell and Pennsylvania Secretary of Welfare, Helen O’Banion debate the merits of welfare

4) High Implicit Marginal Tax Rates Make Life Difficult for the Poor (blogpost) The Tax Foundation highlights an interview with a welfare recipient describing the problem of working more to earn less

5) Taxing hard-up Americans at 95% (article) The Economist reviews the evidence on how, with an effective marginal tax rate of as high as 95 percent, welfare support can discourage work

6) The Work versus Welfare Trade-Off: 2013 (article) Michael Tanner and Charles Hughes write for the Cato Institute on the trade-off welfare recipients face in deciding whether to work

Daha Az Kazanmak İçin Daha Çok Çalışmak | Neden Yoksullar Yoksul Kalır?

Sean Mulholland: Eğer size, yoksul insanların, çalıştıkları için devlet tarafından cezalandırdıklarını söylesem ne düşünürdünüz? Kulağa gerçek olamayacak kadar kötü geliyor değil mi?

Size bir hikaye anlatayım. Bir keresinde düşük gelirli aileler için oluşturulmuş Florida Sosyal Yardımlaşma Programı’nda staj yapan bir öğrencim vardı. Bir gün, perişan olmuş bir kadın ve genç çocuğu ofisime geldiler. Yardım paraları kesilmiş ve borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmişler. Neden olduğunu ise bilmiyorlardı.

Öğrencim bu durumu anlayabilmek için sonuna kadar araştırdı. Ve sonunda üzücü bir sonuca varmıştı. Bu duruma küçük çocuğun yarı zamanlı işinde fazladan mesaiye kalması neden olmuştu. Çocuk işini çok iyi bir şekilde yapıyordu. Bu nedenle çocuğun patronu çalışma saatlerini artırdı. Ve bu da çocuğun eve daha fazla gelir getirmesini sağladı.

Fakat fazladan gelen o para, ailenin şartları sağladığı halde, kamu yardımının azaltılmasına neden oldu. Sonuç olarak, yardımdan kesilen miktar o kadar fazlaydı ki, genç çocuğun yaptığı fazladan mesai aslında ailenin geçimini sağlaması gereken toplam geliri düşürmüştü.

Bu milyonlarca ailenin yüzleşmek zorunda kaldığı korkunç durumlardan birisidir. Devlet, insanların kazançlarının artmasına oranla verilen yardım paralarında kademeli bir azaltma politikası uygulamak yerine, yardım paralarını beklenmedik bir şekilde geri çekiyor. İnsanları çalıştıkları için cezalandırıyor.

Şimdi ailenizin maddi sıkıntı içinde olduğunu düşünün. Ve elinizde fazladan mesai yapabilme veya bir işe girme şansı var. Fakat bu fırsat, devlet yardımlarını keseceği için, aynı zamanda ailenizi daha da yoksul yapacak.

Bu ahlaksız teşviklere nasıl bir cevap verirdiniz? Büyük ihtimalle fazla mesai saatleri üzerinde azaltmalar yapar ya da işi kabul etmezdiniz.

Bazı yardım programları, bu olanaklarının kademeli düşürülme girişiminde bulunsa da bu programlarda da çoğu kez aynı problem ortaya çıkar. Ve bu, uzun vadede yardım olanaklarında beklenmedik bir düşüş ile sonuçlanır. Yani zaman zaman bu programlar da, yapılan yardımlarda ani inişlere sahiptir.

Örnek olarak Ek Beslenme Yardım Programı’ nı ele alalım. 2 çocuklu bir ebeveyn için, kazançları 30.000 dolara ulaşıncaya dek yardım olanakları kademeli olarak azaltılıyor. Fakat ebevyn 30.000 dolardan fazla kazandığı zaman, yardım olanakları bir anda kesiliyor.

Yoksullar için kamu yardımı hakkında ne düşünüyorsan düşün, bu aptalca bir durum. Hepimiz bunun bu şekilde yapılmasının yanlış bir yol olduğunu kabul edebiliriz. İnsanlar çalıştıklarında cezalandırılmamalı aksine ödüllendirlmelidirler. Bu kamu yardım sistemi o kadar yetersiz bir şekilde hazırlanmış ki, insanlara yardım etmek için oluşturulmuş olmasına ragmen, onlara tuzak kuruyor.

Benim ismim Sean Mullholland, ekonomi profesörüyüm. Ve bu sistemi düzeltecek başka yollar olduğunu biliyorum. Eğer bu konuda daha fazla şey öğrenmek ister veya potansiyel alternatifleri keşfetmek isterseniz, bedava online program olan Lear Liberty Academy’ e katılın. Görüşmek dileğiyle.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Dr. Sean Mullholland
Çeviri: Burak Özcan
Redaksiyon: Soner Bastiat

Önceki
Negatif Haklar ve Pozitif Haklar
31.08.2014
Sonraki
Politikacıların Benzer Söylemlerinin Nedenleri
31.08.2014