286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • Does Inequality Matter? (Blog Post): Professor Matt Zwolinski explains, from a philosophical perspective, how trying to fix income inequality isn’t the best way to help the poor.

KÜRESELLEŞME: GELİR EŞİTSİZLİĞİNİN PANZEHİRİ

Son zamanlarda gelir eşitsizliği konusunda birçok tartışma yürütülüyor. İnsanlar Amerika’da en yoksul ve en zengin arasında büyüyen uçurumdan dolayı oldukça kaygılı. Dünyada da tartışılan bir kavram olan “eşitsizlik” konusunda çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. 20 yıldır gelir eşitsizliği dünya çapında azalıyor. Hindistan, Çin ve diğer gelişen ülkeler son ekonomik gelişmelerle birlikte refah seviyesinde çağ atlıyor.

Diğer taraftan bütün bunlar olmasaydı yoksulluk içinde yaşayacak olan milyarlarca insan şimdi çok daha iyi durumda. Amerika’daki eşitsizliğe neden olduğunu söylenen küreselleşme, insanları eşi benzeri görülmemiş bir refah seviyesine çıkararak küresel boyutta tam tersi bir etki yarattı. Amerika’daki gelir eşitsizliği ile uğraşırken, milyonların hayatını iyileştiren refahın kaynağını yok etmekten kaçınmalıyız.

Küreselleşme, serbest ticaret ve küresel ekonominin diğer unsurları, eşitliği dünyanın gördüğü en iyi şekilde sağlamış ve sağlamaya devam edecektir.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Tyler Cowen / George Mason University
Çeviri: Belemir Gencal
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Her Şeyin Bir Fiyatı Vardır ve Bu Güzel Bir Şeydir
04.11.2015
Sonraki
Bürokrasi Girişimciliği Söndürür
04.11.2015