286 video

Büyük Yanılgılar Serisi: Bill Gates Ne Kadar Zengin?

Olağanüstü eşitsizliklerin olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Bill Gates, sokaktaki bir adamdan milyon kat daha zengin. Birinci sınıf zenginler bizleri çok çok geride bıraktı.
Büyük Yanılgı.
Tabii ki Bill Gates, benden 10 milyon kat daha zengin, fakat gerçekten benden 10 milyon kat daha iyi durumda mı? Bir an için dolarları ve sentleri unutun ve hayatı güzel kılan şeyleri düşünün. Evet, Bill Gates özel jetiyle yolculuk edebilir, ama bugünlerde ortasınıf da uluslararası uçak seyahati yapabiliyor. Ve uçakta, muhtemelen o da bizimle benzer yemekleri yiyor. Hatta bizimle aynı bilgisayar ve telefonu kullanıyor olabilir. Ve dünyadaki bilgiye ve eğlenceye bizden 10 milyon kat fazla erişime sahip değil.
Çocuklarımız; okuma ve yazma, yiyecek ve temiz suya erişim ve uzun bir yaşam sürme konusunda daha az şansa sahip değiller. Tüm o para Bill Gates’e daha uzun bir yaşam süresi satın alamaz. Aslında, iyi bir hayat yaşamak için gerekli olan her şey, hiçbir zaman olmadığı kadar eşit dağılmış durumda.
Ve bunun sebeplerinden bir tanesi, Bill Gates gibi bazı insanların, tüm bu teknoloji ve servisleri bizim için çok daha ucuz ve ulaşılabilir hale getirerek tonlarca para kazanmasıdır.

Kaynak: FreeToChoose.tv
Konuşan: Johan Norberg
Çeviri: Emre Can Karataş
Redaksiyon: Seçkin Sosyal

Önceki
Tüketici Rantı
22.01.2018
Sonraki
Büyük Yanılgılar Serisi: Çin, İşlerimizi Elimizden Aldı Mı?
22.01.2018