286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

  • Desert Island Game (game, beginner): Can you learn something about trade and cooperation by being marooned on a desert island?
  • Trade Ruler (game, advanced): As the Supreme Ruler of an island, you want the country to prosper. By engaging in international trade, you can achieve this goal.
  • Otteson on Adam Smith [Audio]: James Otteson and Prof. Russ Roberts discuss Adams Smith and two of his books – The Wealth of Nations and The Theory of Moral Sentiments.
  • Responsibility to the Poor (Video): Milton Friedman explains how markets often generate far better outcomes for the poor than do government programs.
  • Natural Liberty [Article]: Perry Gresham explains how Adam Smith was actually a champion for the poor.
  • The Wealth of Nations [Book]: Adam Smith explains how specialization and the division of labor are a necessary component of wealth creation.

ADAM SMITH’İN ASIL KAYGISI NEYDİ?

Adam Smith, ekonominin kurucusu olarak kabul edilir ama Smith’in Milletlerin Zenginliği kitabını okursanız, onda daha farklı bir şeyler görebilirsiniz: Onun asıl odak noktası zenginliğin kaynağı değil, en yoksul kesimin durumunun nasıl iyileştirebileceğiydi.

Onun temel kaygısı yoksullardı. Şunu da hatırlayın: 18. yüzyılda yoksullar, hayal edebileceğimizden çok daha kötü şartlarda yaşıyorlardı. Vahim bir haldeydiler. Smith, yoksulların içinde bulunduğu bu vahim şartların nasıl iyileştirilebileceği ile ilgileniyordu. Kitabında sorguladığı doğal haklarımız değildi. John Locke’un yaptığı gibi mülkiyet hakkımızdan da bahsetmiyordu. Onun yaklaşımı bu şekilde değildi. Yalnızca, bu insanlara nasıl yardım edebileceğimizi araştırıyordu.

Ve yüzlerce yıllık verilere dayanarak bize şunu gösterdi: En yoksul kesime yardım etmenin yolu; serbest ticaret, serbest göç ve sınırlandırılmış devlettir. Bu politikaları uygulayarak yoksulların durumlarını çok büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Smith, zenginler için endişelenmiyordu. Krallar için endişelenmiyordu. Krallar kendi başlarının çaresine bakabilirdi. Onun endişelendiği en dipteki insanlardı. Piyasalara ve ticarete olan bu desteğinin sebebi, zenginleri daha da zenginleştirmek değil, en dipteki insanlara yardım etmekti.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. James Otteson / Yeshina University
Çeviri: Burak Avcı
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
İskoç Aydınlanması’nın Devleri: Adam Smith
19.09.2015
Sonraki
Hakaret İfade Özgürlüğüne Girmez Mi?
19.09.2015