• Ana Sayfa
  • »
  • Videolar
  • »
  • Çocuklarımıza Karşı Aşırı Korumacı Yaklaşımı Bırakalım
286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;
The Overprotected Kid (article): In this article from The Atlantic, Hanna Rosin explains how overprotecting children impacts the way that they learn.
Stop Criminalizing Parenting: Free Range Kids’ Lenore Skenazy on Fears over Child Safety (video): ReasonTV interviews Lenore Skenazy, founder of the Free Range Kids Movement.
Failing better: What we learn by confronting risk and uncertainty (blog post): Adam Thierer argues that we should rethink our understanding of risk and failure.
Çocuklarımıza Karşı Aşırı Korumacı Yaklaşımı Bırakalım

Joanna Williams: Yani, bence burada birçok farklı şey oluyor. Örneğin, çok ilginç bir araştırma çocukların evlerinden tek başlarına uzaklaşmalarına izinli olduğu coğrafi mesafeyi gösteriyor. Çocukların gitmelerine izin verilen bu mesafenin 1970lerden itibaren giderek kısaldığını görüyoruz. Aslında, bu günlerde gidebilecekleri mesafe hemen hemen arka bahçeleriyle sınırlı.

Dave Rubin: Evet, çok doğru söylüyorsun. Çocukların, bisikletlerine atlayıp mahallede dolaşma yetileri giderek azaltıldı.

Joanna Williams: Kesinlikle ki bu çok üzücü. Kızımın sınıfından başka bir çocukla kendi başına okula gitmesine izin veriyorum. Korkum, bir saniyeliğine bile kızıma bir şey olacağı konusunda değildi. O çok akıllı bir kızdır, ne yapacağını bilir. Korkum, başka velilerin hakkımda ne düşünecekleriydi. Hepimizin her zaman birbirimizi kontrol etmemiz ya da gözetlememiz fikri. Bu gerçekten sağlıksız. İnsanlar bana ‘’Çok şanslısın. Bunu yapabiliyorsun çünkü senin kızın çok akıllı.’’, gibi komik şeyler söyleyecek. Hayır, o sadece sıradan bir çocuk. Senin çocuğunla aynı. Onun akıllı olmasının sebebi, risk almasına izin vermiş olmam.

Dave Rubin: Akıllı bir çocuğunun olması bir rastlantı değil.

Joanna Williams: Evet. Öyle çünkü onun risk almasına izin verdim ve şimdi o akıllı bir çocuk. İnsanlar gelip ‘’ Onun bugün okula tek başına gittiğini gördüm.’’ diyecek. Neredeyse sanki tek başına yürüdüğünü bildiklerini bilmemi istiyorlarmış gibi.

Dave Rubin: Bu gerçekten de “büyük birader” olayının daha mikro düzeydeki hali gibi.

Joanna Williams: Aynen öyle.

Dave Rubin: Bu bir yöntem. Bu sadece çocukları gözetlemek değil. Aynı zamanda anne babayı da kontrol ediyorlar.

Joanna Williams: Kesinlikle. Kesinlikle.

Dave Rubin: Hepiniz adeta birbirinizi izliyorsunuz.

Joanna Williams: Aynen.

Dave Rubin: Bu gerçekten, bu tarz şeylerden nasıl uzaklaşıyorsun?

Joanna Williams: Bence yapılması gerekiyor. Sadece sağlam durup bu riski almalısın ve sadece; “Hayır, o 10 yaşında.”, demelisin. “Benim kızım, bilirsin, sadece okula yürüyor. Hepsi bu.”. Ve hikâye sona erer.

Kaynak: LearnLiberty.org
Konuşmacı: Joanna Williams
Çeviri: Liliya Bondar
Redaksiyon: Seçkin Sosyal

Önceki
Abd Ekonomik Tarihi 9: Amerika’nın Küresel Ekonomiye Geçişi
25.10.2017
Sonraki
Davranışsal İktisat IV: Birileri Sizi Bir Karar Almanız Yönünde Dürtmeli Mi (Nudge)?
25.10.2017