286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

Foreign Policy (playlist): Learn how we can promote peace and human flourishing through our approaches to foreign policy.

Foreign Policy (program): Join professors Christopher Coyne and Abigail Hall Blanco as they explore the history of foreign policy, the military industrial complex, and the effects of war on domestic policies.

How High-Skilled Immigrants Makes Us All Better Off (blog): Alex Nowrasteh writes about the benefits of open migration.

 

İnsanlığı Yoksulluktan Kurtarmanın En İyi Yolu

Jan, Ukrayna’da, Kiev’in dışında ufak bir köyde doğup büyüdü. Bir ev hanımıyla, hastane ve okullar inşa eden bir mühendisin tek çocuğuydu. Evlerinde sıcak su yoktu ve ailesi devlet dinlemesine takılmamak için nadiren telefonda konuşuyordu.

On altısına bastığında, Jan ve annesi Kaliforniya’ya göçtü. Anne bebek bakarken Jan da geçimlerine yardım etmek için bir bakkalda yerleri süpürüyordu. On sekizinden sonra Jan kendini ikinci el kitapçıdan alıp, okuduktan sonra geri sattığı el kitaplarıyla, bilgisayar ağları konusunda yetiştirdi. Bugün Jan, popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın yöneticisi ve değeri sekiz milyar doların üzerindeki hisselerin sahibi.

Jan’ınki gibi sıfırdan zengin olma hikayeleri hayırseverlerin yardımları sayesinde değil; yoksulların özgür olabilecekleri, üretken çalışma ve toplumun çoğunluğu için bir değer yaratma fırsatını bulabilecekleri ülkelere göç edebilmeleriyle gerçekleşir. Bunun anlamı eğer Amerikan siyasileri ve halkı diğer toplumların durumlarını düzeltme konusunda ciddilerse, bunun için askeri müdahale veya dış yardım içermeyen yollar da var.

Diğer toplumları nasıl düzeltebileceğimize odaklanmak yerine, kendimize odaklanmalı, ekonomik özgürlüğün önündeki engelleri kaldırmak ve yoksulları aramıza alıp onlara yükselme fırsatı vermek için hangi politikalarımızı değiştirebileceğimizi görmeye çalışmalıyız. Göçlere açık olmanın ardındaki mantık oldukça basit. Sadece bireylerin potansiyel seçenek yelpazesini genişletmekle kalmaz; aynı zamanda insanlara daha fazla değer görüp, daha fazla kazandıkları diğer ülkelerde iş bulma imkanı sunar.

Göçlerin küresel ekonomiye potansiyel katkısı çok şaşırtıcı. Dünya Bankası tarafından yapılan 2006 tarihli bir araştırma gösteriyor ki eğer müreffeh ülkeler göçmenlik politikalarını %3 daha fazla işgücü oranında esnetebilseydi fakir ülkelerin vatandaşlarının bundan sağlayacakları kazanç üç yüz milyar dolar olabilirdi!

Göçlerin önündeki engelleri kaldırmanın etkileriyle ilgili analizinde, Harvard profesörü Lant Printchett, iş gücündeki ufak bir artışın bile fakir ülkelerin vatandaşlarına potansiyel katkısının halihazırda uluslararası ajandada olan her şeyden, ister yardım olsun ister ticaret, çok daha büyük olacağı sonucuna vardı. Kanıtlar gösteriyor ki; eğer istenen sonuç insan refahını arttırmaksa açık göç politikaları bu sonucu almak için açık ara en etkili yol.

Dış politikada bu yaklaşım muhtemelen yabancıların refahı için en etkili yol. İlaveten, bu yaklaşım merkezi planlamanın ve ters teşviğin tuzaklarından da kaçınır. Mutlak ve ayrıntılı sonuçlar planlamak yerine bu yaklaşım, bireylere kendileri için en iyi olanı keşfedebilme özgürlüğü tanır.

 

Kaynak: Learnliberty.org

Konuşmacı: Prof. Dr. Christopher Coyne / George Mason University

Çeviri: Oğuzhan Pelit

Redaksiyon: Seçkin Sosyal

 

 

Önceki
Amerika’nın Kuruluşu, Bölüm 6: Bir Ülke Yaratmak
10.08.2017
Sonraki
Karar Almada Hörüstiklerin Rolü
10.08.2017