286 video

90 SANİYEDE YUNANİSTAN KRİZİ

Avrupa’da işler o kadar karışık ki ne olup bittiğini anlamak için ekonomi doktorası gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu videoyu izliyor olduğunuza göre, öyle bir ihtiyacınız kalmayacak. Ben Doçent Doktor Garret Jones, George Mason Üniversitesi’nde ekonomi dersleri veriyorum. Şimdi bu meseleyi absürd ama isabetli bir hikayeyle basit bir şekilde özetleyeceğim.

Aklı bir karış havada olan bir üniversite öğrencisi düşünün: Okula başlıyor ve devam etmek için borç alması gerek. Zengin amcasına “Okul için bana biraz borç verebilir misin?” diyor. Amcası da ona diyor ki, “Eğer ben sana borç vereceksem sen de işini düzgün yapmalı ve iyi notlar almalısın. Sana bir anlaşma imzalatacağım”. Öğrenci de diyor ki “Belgeyi imzalayıp parayı alacağım. Birkaç yıl içinde sana öderim”.

Öğrenci okula devam eder. Ama söz verdiği gibi yüksek değil, düşük notlar alır ve hâlâ paraya ihtiyacı vardır. Amcası da ona der ki “Geçen sefer verdiğin sözü tutmadın, ileride bunu yapabileceğine neden inanayım? Seni her ay kontrol edip notlarını kontrol altına alacak birini tutacağım”.

Bir üniversite öğrencisi için bu çok küçük düşürücü bir şey, değil mi? Ancak öğrencimiz de diyor ki “Hey, aldığım notlar hiç de fena değil; üstelik gerçekten çok zor bir bölüm okudum”.

Yunanlıların böyle bir his içinde olduklarını görebilirsiniz. Kendilerinden çok ağır şeyler istendiğini düşünüyorlar. Bu yüzden yapması gerekenlerin topu topu yarısını yaptıkları halde “Amma da zor bir sınav atlattık” diyebiliyorlar.

Amcası, yani Avrupalılarsa diyor ki “Ben senden bir şey yapmanı istedim, sen de anlaşmayı imzaladın ama verdiğin sözü tutmadın”. Politikalarını değiştirme zorunluluğu Yunanlıları küçük düşürüyor; Avrupalılar da verdiği sözlerin belki yarısını tutabilecek birine borç vermek istemiyorlar.

Kaynak: Learnliberty.org
Konuşmacı: Prof. Garrett Jones / George Mason University
Çeviri: Merve Güngör
Redaksiyon: Ahmet Altundal

Önceki
Niyetlenilmemiş Sonuçlar
01.08.2015
Sonraki
Büyük Buhran ve New Deal Rejimi Hakkında Üç Efsane
01.08.2015