• Ana Sayfa
  • »
  • Videolar
  • »
  • Neden Nüfusun %1’lik Bölümü Zenginliğin %99’una Sahip?
286 video

Konu hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki bağlantıları takip edebilirler;

Don’t believe the facts and figures cited in the video?

Sources and further explanations can be found in Prof. McCloskey’s book, Bourgeois Dignity: Why Economics Can’t Explain the Modern World.

Check out these sources as well:

1) For numbers on average per person income both in 1800 and today, see the work of Angus Maddison in both his book, The World Economyand the Maddison Project.

2) For numbers on the how many people on the planet live in extreme poverty – and how many have escaped – see Remarkable Declines in Global Poverty, But Major Challenges Remain.

 

Neden Nüfusun %1’lik Bölümü Zenginliğin %99’una Sahip

Deirdre McCloskey: Modern dünyada anlamamız gereken en önemli şey şudur: bir zamanlar insanlar çok fakirdi ve şimdi ise oldukça zenginler. 1800’lerde ortalama bir insan günde 3 dolar kazanıyordu. Günümüzdeki değeriyle 3 dolar demek istiyorum; günde bir Cappuccino’nun dörtte üçü kadar. Daha fazlası değil. Son otuz yıl içinde durumu bu kadar kötü olan insanların sayısı yarıya indi. 1800’lerden itibaren işler iyiye gidiyor, özellikle ABD gibi yerlerde.
Şimdilerde günde 130$ kazanıyoruz. İnanılmaz bir değişim! Eğer ekonomi tarihine kısaca bakarsak, insanlar tarih boyunca günde 3 dolar kazandılar, 1800’de ise çılgınca yükseliş başladı ve sıradan insanların yaşam şartlarında muhteşem bir iyileşme gerçekleşti.
Peki bu neden oldu? Eski bir açıklamaya göre bunun sebebi sömürüdür. Dünyanın başka yerlerindeki insanları sömürüyle fakirleştirerek zengin olduğumuz iddiasını çokça duymuşsunuzdur. Bu doğru değil. Tarihte sömürü her zaman vardı ama bu ekonomik büyüme sağlamadı. Yani modern sömürü olamaz veya daha muhafazakar bir yaklaşım olan yatırım da olamaz. Yatırım değil, tuğlaları veya diplomaları üst üste koymak değil… Bunun sebebi inovasyon. Modern üniversiteler veya betonarme yapılar gibi organizasyonel fikirlerde, malzemelerde ve makinelerdeki fantastik sayıda değişimin bir sonucu. Bu niçin gerçekleşti? Mucitler, tüccarlar ve üreticiler için Hollanda ve İngiltere’de 1600 ve 1700’lerdeki ekonomik özgürlüğün ve sosyal statünün değişmesi sayesinde. Öncesinde, bu tip meşguliyetler saygıdeğer görülmezken birdenbire değerli görülmeye başladılar. Böylece daha önce cesareti kırılmış kimseler , innovasyon patlamasını gerçekleştirmek için motivasyon kazanmış oldu.

Konuşmacı: Deirdre McCloskey

Çeviri: Berkay Küçük

Redaksiyon: Seçkin Sosyal

Kaynak: LearnLiberty.org

Önceki
Amerika’nın Kuruluşu – Bölüm 5 – Devrim Yapma Hakkından Söz Edilebilir mi?
15.09.2017
Sonraki
Ticaret Anlayışı Amerika Devrimini Nasıl Başlattı?
15.09.2017